Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)

Kokie mokesčiai yra taikomi importuojant prekes iš trečiųjų pasaulio šalių?

Importuojamoms prekėms yra taikomas:

  • Importo PVM (pridėtinės vertės mokestis) – 21 proc.
  • Importo muito mokestis, kurio tarifas priklauso nuo importuojamos prekės. Pavyzdžiui, mobiliesiems telefonams muito tarifas yra 0 proc., tačiau suknelėms jis siekia net 12 proc.
  • Akcizo mokestis, kuris skaičiuojamas tam tikroms prekių grupėms, pavyzdžiui, kvepalams, alkoholiniams gėrimams, tabako gaminiams, elektroninių cigarečių skysčiams ir kt.

Kas yra trečiosios pasaulio šalys?

Europos sąjungos, Europos ekoniminės erdvės ar Bendrosios rinkos šalims muitai nėra taikomi. Kitos šalys yra laikomos trečiosiomis pasaulio šalimis.

Europos sąjungai priklauso: Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Kroatija, Kipras, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Ispanija ir Švedija.

Europos ekonominei erdvei taip pat priklauso Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija.

Europos bendrai rinkai priklauso Šveicarija.

Nuo kokios sumos reikia mokėti importo mokesčius?

  • Importo PVM mokestis nuo 2021 m. liepos 1 d., remiantis Europos Sąjungoje įsigaliojusiomis naujomis nuolatinės prekybos taisyklėmis, yra taikomas nuo pirmojo euro.
  • Importo muito mokestis taikomas prekėms, kurių vertė viršija 150 eurų.
  • Atsisiunčiant akcizais apmokestinamas prekes, akcizo mokestis skaičiuojamas nuo pirmojo euro. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokios prekės, neatsižvelgiant į siuntos vertę, yra apmokestinamos ir muito bei importo PVM.

Kaip apskaičiuojami importo mokesčiai?

Skaičiuojant importo mokesčius svarbu žinoti, kad pagrindas, nuo kurio bus skaičiuojami mokesčiai, yra ne prekės savoji vertė (suma, už kurią pirkote prekes), o prekės muitinė vertė, kurią sudaro prekės vertė ir išlaidos, susijusios su šios prekės įsigijimu. Galimos išlaidos, kurios sudaro prekės muitinę vertę, yra:

  • siuntimo išlaidos;
  • muitinės tarpininkavimo mokestis;
  • kitos išlaidos, susijusios su preke.

Importo muito apskaičiavimas

Apskaičiuojant muitinę vertę, nuo kurios bus skaičiuojamas importo muitas, reikia prie prekės savosios vertės (sumos, už kurią prekė pirkta) pridėti siuntimo išlaidas ir tik tuomet gautą sumą padauginti iš muito tarifo dydžio, kuris priklauso nuo prekės, kurią importuojate. Jeigu siuntimo išlaidų nebuvo patirta, tuomet muitinės vertė, nuo kurios bus skaičiuojamas importo muitas, prilygs prekės savajai vertei. Gautas skaičius ir bus importo muito dydis, kurį privalote sumokėti už gaunamas prekes.

Importo PVM apskaičiavimas

Apskaičiuojant muitinę vertę, nuo kurios bus skaičiuojamas importo PVM, reikia prie prekės savosios vertės (sumos, už kurią prekė pirkta) pridėti siuntimo išlaidas, pridėti muitinės tarpininkavimo mokestį (jeigu jis buvo), importo muito mokestį (jeigu jis buvo apskaičiuotas) ir tik tuomet gautą sumą padauginti iš PVM tarifo (21 proc.). Gautas skaičius ir bus importo PVM, kurį privalote sumokėti už gaunamas prekes.

Akcizo apskaičiavimas

Akcizo mokestis kiekvienai prekei skaičiuojamas skirtingai. Jis priklauso nuo to, ar siunčiamos prekės savo sudėtyje turi etilo alkoholio, ar tai yra tabako gaminiai ir kt. Pavyzdžiui, etilo alkoholiui yra taikomas 2025 eurų už gryno etilo alkoholio hektolitrą akcizų tarifas, o elektroninių cigarečių skysčiams taikomas 0,19 euro už mililitrą skysčio akcizų tarifas.

Kur galima rasti informaciją apie prekėms taikomus muito tarifus?

Muito mokesčio tarifus pagal tikslų prekės kodą galite rasti prisijungę prie muitinės puslapio https://litarweb.lrmuitine.lt/taric/web/main_LT. Prekės kodas nustatomas paspaudus kairėje šio puslapio pusėje esančią rubriką „Naršyti tarifą“ ir atidarius langelį „Naršyti tarifą - importas“. Atsivertus langui „Nomenklatūros medis“, pagal aprašymą galite ieškoti savo prekės kodo, kurį sudaro 10 skaitmenų. Turėdami skaitmenis, grįžkite į pirminę rubriką „Naršyti tarifą“, laukelyje „Ieškoti nomenklatūros kodo“ suveskite turimą kodą, pasirinkite šalį, iš kurios importuojate prekes, ir spauskite „Ieškoti“. Sistemoje matysite prekei taikomus importo tarifus.

Ar galiu nemokėti mokesčių ir atsisakyti siuntos?

Dažnai, neįvertinus galimų importo mokesčių sumos, prekės kaina labai išauga. Tokiu atveju, jeigu Jums apskaičiuoti mokesčiai yra išties neverti šios prekės, Jūs visada galite atsisakyti juos mokėti ir prekę išsiųsti atgal siuntėjui. Tačiau pirmiausia patariame išsiaiškinti su siuntėju, ar Jums bus grąžinta suma už sumokėtą prekę ir ar nebus priskaičiuotos papildomos prekės grąžinimo išlaidos.

Ar privaloma naudotis muitinės tarpininko paslaugomis?

Prievolės naudotis mūsų ar kitų muitinės tarpininkų paslaugomis nėra. Siuntą jūs galite išmuitinti savarankiškai, tačiau tam reikia turėti specialių žinių, susijusių su šia veikla. Mes Jums siūlome objektyvų ir greitą išmuitinimo procesą, siekiant sutaupyti jūsų laiką. Jeigu vis dėlto nuspręsite prekes deklaruoti savarankiškai, pirmiausia turite užsiregistruoti Bendrojo naudotojų valdymo portale (BAP), tuomet Muitinės leidimų sistemoje (MLS), pateikti prašymą suteikti Ekonominės veiklos vykdytojo registracijos ir identifikavimo (EORI) kodą. Kai Jums bus suteiktas EORI kodas, išmaniojoje muitinės deklaracijų apdorojimo sistemoje (iMDAS) galėsite savarankiškai teikti muitinei prekių deklaracijas.

Kas yra importas?

Importas yra prekių, paslaugų bei kitų materialių objektų įsivežimas į Europos Bendrijos teritoriją iš trečiųjų pasaulio šalių. Iš trečiųjų pasaulio šalių į Bendrijos muitų teritoriją įvežtos prekės, kol jos neišleistos į laisvą apyvartą, yra muitinės prižiūrimos, nes nesumokėti už tas prekes nustatyti importo mokesčiai ir neįvykdyti tų prekių išleidimo į vidaus rinką reikalavimai.

Pagal Europos Bendrijos steigimo sutartį, prekyba jos viduje yra grindžiama laisvu prekių judėjimu, todėl prekyba tarp bet kokių šalių narių yra laikoma ne eksportu ar importu, o tiekimu į Bendrijos rinką.

Kas yra eksportas?

Eksportas - muitinės procedūra, kurią taikant ES prekės visam laikui išvežamos iš Sąjungos muitų teritorijos į kitą valstybę, dažniausiai jas parduodant. Tokių prekių pardavėjas yra apibrėžiamas kaip eksportuotojas, o šių prekių pirkėjas, kaip importuotojas.

Eksporto procedūra yra taikoma, kai prekės išgabenamos:

  • iš Sąjungos muitų teritorijos;
  • į Sąjungos teritorijoje esančias fiskalines teritorijas ( Kanarų salos (Ispanija) Prancūzijos užjūrio departamentai (Gvadelupa, Gajana, Martinika, Reunionas), Atono kalnas (Graikija), Normandijos salos (Jungtinė Karalystė) ir Alandų salos (Suomija) (Tarybos direktyva 2006/112/EB (OJ 2006; l 347; 6; 278-290 str.)

Kas yra instrastatas?

Intrastatas - duomenų apie Lietuvos Respublikos prekybą su Europos Sąjungos valstybėmis surinkimo sistema. Šios sistemos tikslas rinkti tiesiogiai iš pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų duomenis apie prekybos srautus tarp Europos Sąjungos valstybių. Lietuvoje intrastato sistema įdiegta 2004 m. gegužės 1 d. Duomenis apie prekybą su ES valstybėmis PVM mokėtojai privalo teikti Intrastato ataskaitose.